Religia

30. rocznica beatyfikacji siostry Faustyny Kowalskiej, orędowniczki Miłosierdzia Bożego

fot. PAP/ Marcin Obara
podpis źródła zdjęcia

18 kwietnia 1993 roku w Rzymie papież Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, jedną z największych mistyczek XX wieku i orędowniczkę Bożego Miłosierdzia.

Papież Polak kanonizował też siostrę Faustynę - 30 kwietnia 2000 roku w Rzymie. Wedy to ustanowił Święto Miłosierdzia Bożego, obchodzone corocznie przez Kościół katolicki w II Niedzielę Wielkanocną.


Urodzona w 1905 roku, Faustyna Kowalska, podczas pobytu w zakonie wielokrotnie doznawała objawień Chrystusa.


W jednej z wizji Jezus polecił jej namalować swój obraz według wzoru, który ujrzała. Wizerunek ten, nazywany „obrazem Jezusa Miłosiernego”, powstał w 1934 roku i jest obecnie jednym z najbardziej znanych w świecie. Ukazuje Chrystusa ubranego w białą szatę, z której na wysokości serca wychodzą dwa promienie - jasny i czerwony.


Na dole jest umieszczony podpis „Jezu, ufam Tobie”. W innej wizji Jezus powierzył Jej przekazanie światu orędzia o Bożym Miłosierdziu.

Siostra Faustyna na wystawie figur woskowych „Polaków drogi do wolności”, Kraków, 15.07.2004 r., fot. PAP Jacek Bednarczyk
Siostra Faustyna na wystawie figur woskowych „Polaków drogi do wolności”, Kraków, 15.07.2004 r., fot. PAP Jacek Bednarczyk

Kult Bożego Miłosierdzia

Z mistycznych doświadczeń Świętej Faustyny zrodził się kult obrazu Jezusa Miłosiernego, modlitwa zwana „Koronką do Miłosierdzia Bożego”, Godzina Miłosierdzia - godzina 15, w której Chrystus skonał na krzyżu, a także nabożeństwo oraz Święto Miłosierdzia Bożego.


Swoje duchowe przeżycia zakonnica zawarła w „Dzienniczku”, prowadzonym w latach 1934-1938, na polecenie spowiednika księdza Michała Sopoćki.

Jan Paweł II w homilii podczas mszy beatyfikacyjnej 18 kwietnia 1993 roku powiedział:

,, W dniu beatyfikacji siostry Faustyny, wielbimy Boga za wielkie dzieła, jakich dokonał w jej duszy. Wysławiamy Go i dziękujemy Mu za wielkie dzieła, jakich dokonał i ciągle dokonuje w duszach ludzkich, które dzięki jej świadectwu i orędziu odkrywają nieskończone głębie Bożego Miłosierdzia.
Siedem lat później, 30 kwietnia 2000 roku podczas uroczystości kanonizacji siostry Faustyny, Jan Paweł II podkreślił, że chce powierzyć kolejnym pokoleniom orędzie Miłosierdzia Bożego.

Spowiednik św. Faustyny ksiądz Michał Sopoćko głosił orędzie Miłosierdzia Bożego i dał podstawy teologiczne tego kultu. Założył też Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego, zwane „faustynkami”.


Z okazji beatyfikacji kapłana w 2008 roku, siostry udostępniły jego nagranie archiwalne. Ksiądz Sopoćko mówił o wskazówkach dawanych mu przez Faustynę, dotyczących między innymi modlitwy w Godzinę Miłosierdzia.

Św. Siostra Faustyna Kowalska ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, fot. PAP/Jerzy Ochoński
Św. Siostra Faustyna Kowalska ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, fot. PAP/Jerzy Ochoński

Wielką rolę w rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego odegrał ksiądz Karol Wojtyła, późniejszy arcybiskup krakowski i kardynał

To on rozpoczął proces informacyjny w sprawie heroiczności życia siostry Faustyny, doprowadził do wydania jej „Dzienniczka” na podstawie oryginalnego tekstu, a także zlecił nową ekspertyzę teologiczną.


Wskutek tego, w 1978 roku papież Paweł VI odwołał wcześniejsze ograniczenia dotyczące kultu. W 1980 roku Jan Paweł II opublikował encyklikę „Dives in misericordia” - „Bogaty w miłosierdzie”.


W 2002 roku podczas pielgrzymki do Polski, w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Podkreślił, że czyni to z gorącym pragnieniem, by orędzie ogłoszone za pośrednictwem Świętej Faustyny dotarło do wszystkich ludzi.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach odwiedzają rocznie ponad dwa miliony pielgrzymów z całego świata. Wspomnienie liturgiczne św. Faustyny przypada w rocznicę śmierci, to jest 5 października.


18 maja 2020 roku, w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II, papież Franciszek ogłosił, że odtąd wspomnienie świętej będzie obchodzone na całym świecie. Decyzja papieża została podyktowana licznymi prośbami, które napływały do Watykanu od kapłanów, osób konsekrowanych i stowarzyszeń osób świeckich, a także szerzeniem się duchowości św. Faustyny w różnych regionach świata.

źródło: IAR
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat