Obchody Święta Matki Bożej Ostrobramskiej były wczoraj.
W 2023 roku obchody Święta Matki Bożej Ostrobramskiej przypadły na 16 listopada (czwartek).
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia
Święto w Kościele katolickim przypada 16 listopada i jest powiązane z Obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej znajdującym się w Kaplicy Ostrobramskiej we Wilnie. To symbol chrześcijaństwa zarówno na Litwie jak i w Polsce, wierni z tych krajów określają go mianem cudu. W naszym kraju około 30 parafii ma za patronkę Matkę Bożą Ostrobramską.
Kult Matki Bożej Ostrobramskiej
Historycy uważają, że obraz pochodzi z XVII wieku, a jego autorem jest artysta z Krakowa imieniem Łukasz. Namalował on bowiem podobne dzieło dla kościoła Bożego Ciała w Krakowie. Kult tego obrazu związany jest z licznymi zawirowaniami na tle narodowym i z obroną miasta. Na przełomie XV i XVI wieku postanowiono mur obronny wokół Wilna, a jedną z bram nazwano Ostra (wcześniej Miednicka). Powieszono na niej właśnie wspomniany obraz Maryi, do którego modlili się wierni. Po pożarze Wilna w 1706 roku wielu mieszkańców otrzymało szczególną pomoc Królowej Miłosierdzia, co umocniło kult.
Najeźdźcy z Rosji kilkukrotnie najeżdżali Wilno, niszcząc tutejszą zabudowę kościelną i uszkadzając obraz. Za każdym razem jednak udawało się naprawić szkody. W czasach powstania styczniowego kult Matki Boskiej Ostrobramskiej był symbolem polskiego ruchu niepodległościowego. Do kultywowania wizerunku matki Jezusa przyczynił się również Adam Mickiewicz, który w „Panu Tadeuszu” prosi ją o łaskę powrotu emigrantów do Polski.
We wrześniu 1993 roku ważnym wydarzeniem było nabożeństwo transmitowane na cały świat, które odprawił Ojciec Święty Jan Paweł II. Papież z Polski przypisuje swoje uratowanie z zamachu z 13 maja 1981 roku właśnie Matce Boskiej Ostrobramskiej.
Święto Matki Bożej Ostrobramskiej
W 1735 roku w listopadzie zaczęto obchodzić święto Matki Bożej Ostrobramskiej. Wizerunek przenoszono do świątyni św. Teresy, a na wydarzenie zjeżdżali wybitni duchowni z całego kraju. Do dziś są one wyjątkowo uroczyste, z bardzo mocnym polskim akcentem. Do kaplicy nad Bramą i w przylegającym do niej kościele św. Teresy przybywają wierni z całego kraju oraz z zagranicy, choćby z Polski. Modlą się przed obrazem, a schody do kaplicy pokonują na kolanach. Wielu mężczyzn, zgodnie z tradycją, przechodząc ulicą Ostrobramską zdejmuje nakrycie głowy.
Przez ponad tydzień trwa odpust Matki Bożej Ostrobramskiej, podczas którego odprawianych jest kilkadziesiąt mszy świętych. Głównie w języku litewskim i polskim, ale i angielskim, rosyjskim, niemieckim czy hiszpańskim. Modlitwy dedykowane są różnym intencjom, m. in. za chorych, księży, rolników, urzędników państwowych, polityków, dziennikarzy, młodzież. Każdego roku ceremonia ma swoje motto przewodnie, np. „Łaska, miłosierdzie i pokój", "Pod Twoją obronę uciekamy się" czy „Totus Tuus” (dewiza Jana Pawła II).
W Polsce 16 listopada odbywają się w kościołach nabożeństwa, w tym w Skarżysku -Kamiennej, którego Matka Boża Ostrobramska jest patronką. Ponadto ulicami tego miasta przechodzi tez uroczysta procesja.
Matka Miłosierdzia jest także opiekunką archidiecezji białostockiej (16 listopada jest obchodzony tam jako uroczystość), natomiast w archidiecezji warmińskiej, diecezji łomżyńskiej i diecezji drohiczyńskiej jest to liturgiczne święto.